top of page

Çikolatalı Tarifler

Sağlıklı Fit Toplar

 

Malzemeler: Hurma,  Kakao,  Hindistan Cevizi,  Portakalın Rendesi,  Su

Adının Çikolata topları olmasına bakmayın, bu tarif sonucu sağlıklı Çikolata ve şeker içermeyen bir atıştırmalık elde edeceksiniz. Bir kabın içine Hindistan Cevizi ve hurma dışında tüm malzemelerimizi alıyoruz. Hurmaların çekirdekleri ayıklanıyor ve sonra onlar da yerini kabın içinde alıyor. Sonrasında Hindistan Cevizi de koyuluyor. Kabımızın içindeki malzemeleri Blender dan geçiriyoruz ve iyice karışmasını sağlıyoruz. Elde top şeklini alabilen, karıştırılabilen bir kıvam haline geline kadar Blenderdan geçirin. En son adım olarak karışımı topçuklar haline getirin ve üstlerini Hindistan Cevizi ile süsleyin.

Ev Yapımı Nutella

 

Malzemeler: Çig Fındık,  Çikolata,  Kakao,  Pudra Şekeri,  Fındık Yağı

Çiğ fındıklarımızı bir tepsiye dizerek başlayalım. Tepsiye koyma sebebimiz, Çig Fındıklarımızın kabuklarından ayırmaktır ve bunu tek bir yöntemle yapabiliriz. Fırına konan fındıklar 200 derecede 10 dakika piştikten ve yağını salmaya başladıktan sonra fırından alıyoruz. Ardından dilediğiniz paket Çikolatayı bir kaseye alıyıruz. Kaseyi kaynayan su bulunan bir tavanın içine alıyoruz. Çikolatanın yanmaması için kaseyi kaynayan suya değdirmemeye özen gösterin. Çikolatayı eritirken, Çiğ Bademlerimizin kabuklarını soyuyoruz ve öğütüyoruz. İçine Pudra şekeri ve Kakao ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Daha sonra içine Fındık Yağı ilave edip karıştırmaya devam ediyoruz. Çikolata'yı da ilave ettikten sonra son adım olarak Vanilya Çubuğu ekliyoruz ve en son hepsini tekrardan karıştırıyoruz. Likit yapıda olan ev yapımı Nutellamızı cam kavanozlara koyuyoruz ve soğuma sürecine bırakıyoruz.

Ev Yapımı Çikolata

 

Malzemeler: Kakao Yağı,  Pudra şekeri,  Süt Tozu,  Şeker

Bir tava içerisine kaynayan su koyuyoruz. Tavanın içerisine bir cam kase ekliyoruz. Bu cam kase içerisine Kakao Yağı eklenir. Kakao Yağı olmasına dikkat edin, çünkü ev yapımı sağlıklı Çikolatalar Tereyağı ile yapılamıyor. Cam kasenin içerisine konan Kakao Yağının erimesi beklenir. Kakao Yağını yakmamak için kasenin kaynayan suyla temas etmediğine dikkat edin. Eriyen Kakao Yağına Kakao ilave edin ve Kakaonun ağır tadını dengelemek için bir çimdik Tuz atın. Karıştırma işlemine devam edin, sonrasında Süt Tozunu ve sonrasında Pudra Şekerini ilave edin. Karıştırma işlemine devam edin. Karıştırma işleminden sonra hazırlanan karışımı dilediğiniz kaplara koyun ve 1-1.5 saat kalmak üzere Buzdolabına yerleştirin ve çikolatanız hazııırr!!

Diyet Brownie

 

 

Malzemeler: Meksika Fasulyesi,  Hindistan Cevizi Yağı,  Muz,  Kakao,  Badem Sütü,  File Badem,  Bitter Çikolata

Sos Tavasına Hindistan Cevizi Yağını ve Bitter Çikolatayı alın. Çikolatanın yanmaması için kısık ateşte eritin. Çikolata ve Hindistan Cevizi eridikten sonra Blender içine Meksika fasulyesi, Muz, File Badem Kakao, Süt ve biraz Vanilya Özütü atın. son olarak Blender içine eriyen Çikolatayı alın.koyu. Hamur kıvamına gelene kadar 1 dakika civarı Blender dan geçirin. Hamuru bir fırın tepsisine alın ve onu fırına alın. 35 dakika 180 derecede pişirin. 10 dakika kadar fırından çıkarınca bekletin ve sonra Buzdolabında soğumaya bırakın. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra üstünü istediğiniz malzemelerle süsleyin. Ve Fit Brownie'niz hazırr.

Yulaflı Kurabiye

 

 

 

Malzemeler: Damla çikolata,Muz,Çikolata.Yulaf

Muzları bir kaba koyup iyice eziyoruz. Ezdiğimiz Muzların üstüne dilerseniz Glutensiz ya da normal Yulaf Ezmesini ekliyoruz. Bu aşamadan sonra iyice karıştırıyoruz. Son adım olarak Damla Çikolataları ekliyoruz. Bir kaşık yardımıyla yağlı bir fırın tepsisine yerleştiriyoruz ve fırına atıyoruz. 10 dakika fırında pişen Yulaflı Damla Çikolatalı fit Cookielerimiz hazır!

bottom of page