top of page

Çikolata Çeşitleri

Bitter Çikolata: Şeker oranı az, Kakao oranı fazla olan çikolata türüdür. Kakao kütlesi, Kakao yağı ve Şeker içermektedir.  Diğer türlere göre içerdiği yüksek Kakao oranı sebebiyle daha acıdır. Çikolata türleri arasında en sağlıklı olanıdır. %80 ve üstü Kakao oranına sahip Çikolatalar ise Acı Bitter grubuna girer. İçerdiği Kakao oranından dolayı daha keskin ve acı bir tada sahiptir.

Ruby Çikolata: Çikolatanın 3 ana kolu olan Sütlü,  Beyaz ve Bitter Çikolatanın yanına Ruby adı verilen pembe bir Çikolata eklendi. İsmini Pembe Kakao Çekirdeğinden almaktadır

Sütlü Çikolata: Sütlü Çikolata, Süt tozu, Kakao ve Kakao yağı içermektedir. İçeriğinde bulunan süt tozu Çikolatanın rengini açmaktadır ve Kakaonun verdiği acı tadı bastırmaktadır.

Praline: Lokma büyüklüğündedir. Yapımında Kakao yağı yerine genelde Fındık yağı kullanılır, diğer çeşitlere kıyasla daha yağlı bir Çikolatadır.

Beyaz Çikolata: Beyaz Çikolatanın içine diğer Çikolatalardan farklı olarak Kakao kütlesi eklenmez. Bu nedenle Beyaz bir renk alır. İçerisinde Süt tozu, Kakao ve Kakao yağı bulunmaktadır.

bottom of page