top of page

Çikolata Nasıl Yapılır?

Birinci Adım

Kakao ağacı, dış etmenlerden etkilenebilen hassas bir ağaçtır, bu nedenle Kakao Çekirdeği hasatı çok nazik bir şekilde yapılır. Kakao Çekirdeklerine verilen en ufak zarar, bir sonraki dönemin kakao çekirdeklerine zarar verebilir. Elle toplanan Kakao çekirdekleri Fermantasyon işlemi için dışarı bırakılır. Fermantasyon süresi Kakaonun yoğunluğunda etkilidir bu nedenle süre doğru şekilde ayarlanmalıdır.

Ikinci Adım

Fermante edilen Kakao çekirdekleri, yine nazik bir şekilde kavrulur ve daha sonra makineler yardımıyla ezilip,  yoğun bir hamur kıvamına getirilir. Yaklaşık 4 ay bekletilen bu hamur artık toz haline dönüştürülmek için hazırdır. Kakao tozu, şeker yardımıyla Kakao yağı haline getirilir

Üçüncü Adım

Kakao yağı ve Çikolatanın hamuru 70-80 derecede kalıplara alınır ve elde edilmek istenen Çikolata türüne göre Kakao yağı ilavesi yapılır. Çikolata üretim aşamasının en dikkat edilmesi gereken kısmı ise Konçlamadır. Konçlama aşamasına gelen sıvı Çikolata, karıştırılır ve havalandırılır. Çikolata ağızda eriyebilen yapısına bu aşamada kavuşur. Konçlama işleminin süresi de çikolatanın yapısında etkilidir, bundan dolayı fermantasyon işlemindeki süre hassasiyeti bu işlem için de geçerlidir. Bu aşamadan sonra Çikolataya şekil verilir ve dağıtıma hazır hale gelir.

bottom of page