top of page

Bizi Ne Bekliyor?

Çikolatanın büyüsüne kapılmaya hazır mısınız?  Bu sitede Çikolata hakkında her şeyi öğrenebileceksiniz. Özellikle tarifleri denerseniz bizimle paylaşmayı unutmayın!

O zaman başlayalım...

Çikolatanın Tarihçesi

Çikolatanın ham maddesi olan Kakao Çekirdeği bundan 4000 yıl önce Aztek’ler tarafından Honduras,  Ula Vadisi’nde keşfedilmiştir. Latince’ de Tanrı’nın gıdası olarak geçen Kakao, yıllar boyunca hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Keşfinden sonra çok değer verilen Kakao Çekirdeği aynı zamanda para birimi olarak kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde ise Filipinler, Gana, Endonezya gibi Uzak Doğu Asya ülkelerinde kakao çekirdeği üretilmektedir.

Kakao Çekirdeği'nden Çikolataya

Kakao Ağaçlarının zarflarında bulunan Kakao Çekirdekleri,  zarf başına yaklaşık 30 tane içermektedir. Toplanan Kakao çekirdekleri önce Fermante edilir, daha sonra ise kurumaya bırakılır. Bir yılda yaklaşık 200 bin ton Kakao Çekirdeği üretimi yapılmaktadır. Dünya genelinde ise insanlar 1 milyon ton Çikolata tüketmektedirler. İsviçre Çikolata üretiminde kişi başına düşen 9 kilogram ile başı çekmektedir.

bottom of page